„Koupit byt si nemůžeme dovolit. Nemáme miliony na účtu a zřejmě nedostanem ani hypotéku.“

„Může se stát, že přijdu o práci a nebudu mít z čeho splácet hypotéku.“

„Dům za 3 mil. Kč? Kde bychom na to vzali? Tak velkou splátku hypotéky bychom neutáhli.“

Možná vám podobné otázky a myšlenky prolétnou hlavou při představě, jaké by to bylo bydlet ve svém vlastním bytě či domě. Toto jsou nejčastější obavy těch, kdo uvažují o svém vlastním bydlení. Jakmile totiž zjistíte, jaké máte reálné možnosti, pak pochopíte, že jste možná měli zcela zkreslené představy o pořizovacích cenách a samotných nákladech na vlastní bydlení.

Tak končí většina snů o vlastním bytě či domě. Pokud máte podobné představy a obavy, tak pozorně čtěte dál. Dozvíte se fakta, jak to ve skutečnosti vypadá, když využíváte ke svému bydlení pronájem nebo koupě domu či bytu. Budete překvapeni a nadšeni z toho, že i pro vás je varianta koupě bytu či domu dostupná a reálná. Ve většině případů se stává, že do 2 měsíců se lidé stěhují do vlastního. Což se může stát i vám.

 

Mýty a obavy při pořízení vlastního bydlení

Co když přijdu o práci?

O práci se dá samozřejmě přijít. Prostě dostanete výpověď. Nebo ji sami dáte. Nebo zaměstnavatel zkrachuje. Prostě, ocitnete se v situaci, kdy budete bez práce. Jak tedy budete platit své bydlení?

Je třeba si uvědomit, že pokud nebudete mít z čeho platit své bydlení, je jedno, jestli ke svému bydlení využíváte pronájem nebo koupě bytu či domu už u vás proběhla. V případě podnájmu platíte za bydlení majiteli nemovitosti, ve které platíte. V případě hypotéky platíte věřiteli, který vám na nemovitosti půjčil – tedy bance.

Řada lidí si toto neuvědomuje. Vidí pouze strašáka v případě splátky hypotéky. A když platit nebudou, o své bydlení přijdou. Ano, ale to je až ta nejkrajnější varianta. Většina nájemních smluv je postavena tak, že jakmile nezaplatíte 3 měsíce za pronájem, majitel nemovitosti má právo smlouvu ukončit a vy se musíte vystěhovat.

V případě hypoteční úvěrové smlouvy se dají splátky odložit až 6 měsíců. Také se s bankou vždy dá nějak domluvit. Pokud přijdete o zaměstnání ne vlastní vinou (zaměstnavatel zruší vaše místo, zkrachuje, vytuneluje firmu apod.), banka má pro tuto situaci pochopení a řeší ji s vámi. Jestliže dáte ze své vlastní vůle výpověď, je třeba myslet na to, abyste měli připraveno další zaměstnání, nebo příjem takový, ze kterého budete vaše bydlení hradit.

Pamatujte na jeden důležitý fakt: Banka nechce vaši nemovitost, banka chce zpět peníze, které vám půjčila. A tak bude s vámi hledat možnosti a cestu, jak vaši nahodilou situaci, při výpadku příjmu, řešit. Také se dá hypotéka pojistit proti výpadku příjmu ať už pro ztrátu zaměstnání, nebo ze zdravotních důvodů.

 

Neutáhnu vysokou splátku hypotéky

Vždy je třeba předem řádně spočítat vaše možnosti. Např. by byl nesmysl, kdybyste měli příjem do domácnosti 40.000 Kč a náklady na bydlení by měly být 30.000 Kč. Ano, v tuto chvíli byste vysokou splátku neutáhli. Zkušený poradce s lidským přístupem by vám ani v této situaci pořízení vlastního bydlení na hypotéku nedoporučil.

Než se vůbec pustíte do hledání vhodné nemovitosti pro vlastní bydlení, kterou si budete chtít koupit, seznamte se se všemi podmínkami. Nechejte si také důkladně a přesně propočítat vaše finanční možnosti. V ideálním případě použijte 7 KLÍČŮ, které vás velmi profesionálně připraví na pořízení vlastního bydlení. Díky nim se vám nestane, že byste hypotéku neutáhli.

 

Byty/domy jsou předražené

Spousta názorů koluje internetem nebo po sociálních sítích. Nebudeme si přeci kupovat předraženou nemovitost. To raději zůstaneme v pronájmu. Níže v tomto článku se můžete podívat na srovnání cen za pronájem a náklady na vlastní bydlení, včetně splácení hypotéky. Otázka „pronájem nebo koupě domu či bytu“ vám bude mnohem jasnější.

Jestli jsou nemovitosti předražené nebo ne,  jejich cena se odvíjí od poptávky a nabídky. Pokud budou kupci, kteří budou nemovitosti kupovat, budou se prodávat. A vždy za danou aktuální cenu na trhu. Když by o nemovitosti nikdo neměl zájem, nedali by se prodat, cena by se snížila natolik, aby se kupec našel.

Při použití selského rozumu k tomu můžete přistupovat tak, že si najdete takovou nemovitost, kterou si můžete dovolit, a její pořízení vás nezrujnuje. Na trhu jsou nemovitosti v různých kvalitách a různých cenových hladinách. Je třeba se dívat po těch pro vás dostupných.

 

Nemám naspořeno 30% vlastních peněz, abych dostal hypotéku

Jeden z velkých mýtů, který koluje mezi lidmi. V žádném případě nikde není pevně dáno, že musíte mít naspořeno 30 % vlastních peněz z kupní ceny nemovitosti, abyste dostali hypotéku. Dokonce ani 20 % není třeba. Stále ještě řada bank umožňuje klientům získat tzv. 90% hypotéku. Tedy, stačí vám 10 % vlastních zdrojů.

Pozor, nezapomínejte na daň z nabytí nemovitosti, která činí 4 % z pořizovací ceny nemovitosti. Avšak tato daň se dá hradit prostředky z hypotéky nebo stavebního úvěru.

K pořízení vlastního domu v hodnotě 3 mil. Kč vám stačí mít naspořeno 300.000 Kč a hypotéku  můžete získat. Je to jeden z předpokladů.
Více o tom, jak bezpečně a rychle si zajistit kompletní financování bydlení najdete ZDE >>>

 

Náklady na bydlení v nájemním bytě

Zde je pár příkladů, jak v jednotlivých lokalitách se pohybují ceny za pronájem bytu 2+1:

 • standardní byt 2+1 v Brně – 14.000 Kč za pronájem.
 • standardní byt 2+1 v Hradci Králové – 11.000 Kč za pronájem.
 • standardní byt 2+1 v Plzni – 12.000 Kč za pronájem.

K tomu je třeba přičíst cenu za energie (elektřina, plyn).

Jedna z obrovských nevýhod je ta, že peníze za tento způsob bydlení platíte pronajímateli, tedy majiteli nemovitosti. Ve většině případů tak majitel splácí hypotéku na nemovitost, ve které bydlíte, z vašich peněz. Jeho to nic nestojí. A nemovitost tak není vaše.

 

Náklady na bydlení ve vlastním bytě/ domě

Toto už je jiná káva. Platíte za své. Investujete do svého. Vnímáte tak úplně jiný pocit bydlení a domova. A jestli si teď říkáte: „No jo, to by bylo fajn, ale to je prodraží.“, tak si srovnejte ceny pronájmu bytů v jednotlivých lokalitách a náklady na bydlení v těch samých bytech, pokud si je pořídíte na hypotéku:

 

Koupě bytu 2+1 v Brně

 • kupní cena 3 mil. Kč
 • splátka hypotéky 12.245 Kč/ měs.
 • fond oprav+služby 4.200 Kč/ měs.
 • pojištění nemovitosti 400 Kč/ měs.
 • celkové měsíční náklady: 16.845 Kč/ měs.

 

Koupě bytu 2+1 v Hradci Králové

 • kupní cena 2,5 mil. Kč
 • splátka hypotéky 10.204 Kč/ měs.
 • fond oprav+služby 2.600 Kč/ měs.
 • pojištění nemovitosti 300 Kč/ měs.
 • celkové měsíční náklady: 13.104 Kč/ měs.

 

Koupě bytu 2+1 v Plzni

  • kupní cena 2 mil. Kč
  • splátka hypotéky 8.163 Kč/ měs.
  • fond oprav+služby 2.500 Kč, / měs.
  • pojištění nemovitosti 300 Kč/ měs.
  • celkové měsíční náklady: 10.963 Kč/ měs.

pronájem nebo koupě

 

Koupě rodinného domu

 • kupní cena 3,5 mil. Kč
 • splátka hypotéky 14.286 Kč/ měs.
 • pojištění nemovitosti 500 Kč/ měs.
 • celkové měsíční náklady: 14.786 Kč/ měs.

 

Toto jsou aktuální a reálné ceny klientů, kteří si pořizují své vlastní bydlení. Sami tak můžete porovnat, že jen o pár set korun navíc v měsíčních nákladech můžete mít např. rodinný dům, namísto malého bytu v Brně. V Plzni naopak vlastní bydlení pořídíte levněji než bydlení v pronajatém bytě. Záměrně zde není srovnání bydlení v Praze, jelikož pořízení bytu do osobního vlastnictví vás může vyjít na 3 mil. Kč, ale také na 10 mil. Kč.

Vše samozřejmě souvisí s detailnějšími propočty a dalšími údaji, jako např. vaše bonita, věk, výše prokazatelného příjmu, závazky apod.

Ona tato problematika, a toto téma, jestli pronájem nebo koupě, je hodně obsáhlá. Má spoustu kliček, úskalí, propočtu, poměrů, které ne vždy na první pohled vypadají jasně a zřetelně. Často jeho nepochopení a neporozumění vede k tomu, že řada lidí zbytečně zůstává bydlet v pronájmu, i když za ty samé finanční náklady by mohla krásně žít ve svém vlastním domě.

Pokud vás to zajímá do hloubky, a  jak by to konkrétně vypadalo ve vašem případě, napište si o více informací, co vás zajímá.

Věřím, že jste zde našli takové informace, které vám víc pomohli pochopit, jestli se vám vyplatí pronájem nebo koupě domu či bytu pro vlastní bydlení. Myslím si, že některé mýty se podařilo vyvrátit. A vy tak s větší jistotou a odhodláním se budete připravovat na pořízení vlastního bydlení. Ano, není to jednoduché, má to své složitosti, a všemu byste nemuseli porozumět. Nenechejte se však odradit. Spojením vaší touhy, snu o vlastním bydlení, a využitím možností, které můžete mít plně k dispozici, se už za pár týdnů nastěhujete do svého nového vlastní bydlení.
ZDE jsou podrobné informace jak na to >>>

Komentáře