Když se bavím s lidmi o bydlení, resp. o tom, jak žijí a bydlí, tak mi často říkají věci, kvůli kterým si nemůžou pořídit vlastní dům nebo byt, proč to nejde, a kvůli čemu stále bydlí v nájmu…nebo u rodičů.
…že je to také váš případ?

koupi domu

Nejčastější důvody v dnešní době mají lidé s obavami, když přemýšlí o koupi domu pro vlastní bydlení, takovéto: 

„Kde na to vzít, abychom si mohli pořídit vlastní dům?“

„Nevím, jestli to finančně utáhneme, když si koupíme dům na hypotéku.“

„Já si hypotéku nemůžu dovolit, protože mám malý příjem.“

„Vůbec nevím, jak se to dělá, abych získal/a hypotéku na dům.“

 

Možná také právě teď přemýšlíte o koupi domu a podobné obavy vám v mysli vyskakují. Takto totiž končí spousta snů o bydlení ve svém vlastním domě. Už dopředu máme v hlavě vystavenu stopku, proč nejde si pořídit svůj vlastní dům. 

Nehledejte v celém procesu složitosti. Je to prosté a jednoduché. Přeci, když potřebujete opravit pračku, nejdete s ní ke kadeřnici. Nebo když si chcete pořídit televizi, nevoláte řezníkovi, aby vám poradil, nebo dokonce ji pomohl vybrat a koupit. Takže, chce to někoho, kdo celý proces zná, denně ho používá a ví co řešit v daném okamžiku. Chce to dobrý plán a osvědčený postup.

 

1. POZNEJTE PROCES KOUPI DOMU

Když vaříte nedělní oběd, také nezačínáte dochucováním, pak děláte jíšku a nakonec přemýšlíte o ingrediencích. Vše má svůj čas a své místo v celém procesu vaření. I koupě domu má svůj „recept“, podle kterého se vše „uvaří“ tak, aby vám na konci samotné bydlení dobře „chutnalo“. 

Najděte si pár minut a projděte si v klidu tento postup. 10 základních kroků, které vás provedou celým procesem od první myšlenky na vlastní dům, až po samotné nastěhování po koupi domu.

Budete mít přehled o celém dění při koupi domu. Můžete si jednotlivé kroky odfajfknout, že máte splněno. Opustí vás obavy z toho, že byste to neměli zvládnout.

 

2. PROBERTE TO S RODINOU

Než se pustíte do druhého kroku, připravte si všetečné odpovědi na otázky z rodinného kruhu. Budete je potřebovat. A navíc, rodina vás uvidí jako připraveného profíka, který má věc pořízení vlastního bydlení plně pod kontrolou a pevně v rukou.

7 nejdůležitějších otázek a odpovědí najdete ZDE >>>

„Děti, co si dáte k obědu? Co vám vždycky chutná?“

Nechcete přeci, aby jídlo chutnalo jenom vám a ostatní se toho ani nedotkli. Chcete mít spokojenou rodinu. Podobně tak jednejte i při koupi domu.

V rodinném domě by se každý člen rodiny měl cítit spokojeně. Svolejte rodinnou poradu a přijímejte názory, přání, potřeby, díky kterým pak společně vyberete vhodný dům.

 

3. KUPNÍ CENA – KOLIK SI MŮŽETE DOVOLIT 

koupi domu

Nemá smysl si hledat vhodný dům ke koupi, aniž byste věděli, za jakou cenu si ho můžete dovolit pořídit. Jestliže máte na účtu pár našetřených milionů, můžete se s chutí pustit do hledání domu ke koupi. Pokud nepatříte mezi těchto pár šťastlivců, je třeba koupi domu řešit hypotékou. V dnešní době nejlevnější a nejrychlejší financování.

Spočítejte si, jakou kupní cenu domu si můžete dovolit dle vaší momentální životní situace – příjmy, výdaje, finanční závazky apod. – abyste zjistili, v jaké výši si můžete vzít hypotéku. Tady pozor – každá banka používá jinou metodiku na výpočet výše poskytnuté hypotéky. V tomto případě se nespoléhejte na 1 banku, která by vám propočet provedla. Vyhledejte odborníka, specialistu na hypotéky, který vám propočet provede přímo na míru. Nejlépe nezávislého, který má k dispozici možnosti všech bank na trhu.

Pokud nevíte, kde takového specialistu na financování bydlení najít, napište mi. Spočítám vám vaše možnosti.

 

4. HLEDEJTE DŮM ONLINE …(nebo se spojte s makléřem)

V dnešní době je spousta nabídek dostupných na internetu. Nemusíte se zvedat ze židle, a přesto můžete najít krásný dům ke koupi. Většina nabídek se objevuje na Sreality.cz a podobných inzertních portálech. Najdete tam také informace  o dané nemovitosti. Můžete vyhledávat podle zadaných kritérií, které jste si určili na rodinné poradě.

V ideálním případě oslovte vašeho známého „realiťáka“, který mám v portfoliu spoustu domů na prodej. S ním můžete jednat o ceně a získat tak dům za nižší cenu. 

 

5. DOMLUVTE SI OSOBNÍ PROHLÍDKY DOMŮ

Udělejte si seznam vámi vytipovaných a vhodných domů ke koupi. Domluvte si s majiteli nebo makléři osobní prohlídku domů. Na fotkách může vypadat nádherně, realita může být jiná. Nebojte se ptát na cokoliv, co vás zajímá. Nechejte si předložit dokumenty k nemovitosti, např. výpis z katastru listu vlastnictví, kde zjistíte kdo a kolik je majitelů nemovitosti.

Pokud se vám nemovitost bude líbit a bude splňovat vaše požadavky, mějte se na pozoru. Nepodlehněte svým emocím. Nechejte si čas na rozmyšlenou. Vyplatí se vám to.

Prodávající nebo makléř na vás můžou tlačit s podpisem rezervační smlouvy a složením zálohy. To však nedělejte. Nejprve je třeba zjistit, zda vám banka na koupi domu půjčí a za jakých podmínek.

 

6. PODEJTE SI ŽÁDOST O HYPOTÉKU

Jeden z nejdůležitějších kroků, zda vám vůbec banka hypotéku poskytne, za jakých podmínek a v jaké výši.

Vy už máte spočítáno a odborně posouzeno, jakou výši hypotéky vám banka může poskytnout. Do vybrané banky je třeba předat tzv. Žádost o poskytnutí hypotéky. Banka provede náhled do bankovních registrů, posoudí vaši bonitu a dá stanovisko, zda je vše v pořádku a může se pokračovat ve vyřizování financování.

Žádost si sepisujete sami, nebo využijete služeb hypotéčních specialistů. Nebo si objednejte KRÁLovskou online hypotéku, kde se o nic nemusíte starat. Vše je za vás zajištěno a vyřízeno. Vy jen sledujete, jak se vám hypotéka tvoří a vyřizuje.

Zde se můžete podívat, jak probíhá proces financování bydlení KRÁLovskou hypotékou.

 

7. FINÁLNÍ NÁVŠTĚVA VYBRANÉHO DOMU

Po osobních prohlídkách vybraných domů máte svého favorita. Domluvte si ještě jednou prohlídku vybraného domu. Případně si vezměte s sebou stavebního technika, který vám zběžně posoudí dům, zda nejsou na něm nějaké zásadní vady. Ptejte se na vše, co vás zajímá.

Pokud i stavební technik usoudí, že dům je v pořádku, můžete si domluvit termín podpisu rezervační smlouvy a složení zálohy.

koupi domu

8. REZERVACE DOMU

Prodávající či makléř s vámi podepíše Rezervační smlouvu. To vám dává jistotu, že dům už nikomu jinému nabízet nebude. Budou se chystat všechny kroky k vaší koupi vybraného domu. Jednou z podmínek je složení rezervační zálohy.

 

9. SCHVÁLENÍ HYPOTÉKY

Před konečným schválením hypotéky si banka nechá ocenit dům, který kupujete, aby mohla vzít dům do zástavy. Oproti tomu vám schválí a poskytne prostředky z hypotéky. Vy tak můžete uhradit kupní cenu a těšit se na spokojený rodinný život ve vašem novém domě.

 

10. PŘEDÁNÍ KLÍČŮ OD DOMU

Kupní smlouva určuje také termín předání domu novým majitelům, tedy vám, za předem stanovených a domluvených podmínek.

Nejhezčí část celého procesu. Radost, těšení se, očekávání, stěhování, první noc v novém domě. Nezapomenutelné chvíle pro vás a vaši rodinu. Váš sen o vlastním domě se v tuto chvíli splnil do puntíku.

 

Přeji vám, abyste při koupi domu narazili jenom na samé příjemné a hezké nemovitosti a měli tak z čeho vybírat. Proces koupě domu se vám může zdát složitý. Vy se však do tohoto procesu nemusíte pouštět sami. Můžete si objednat KRÁLovskou hypotéku, a všechny starosti s financováním bydlení nechat si vyřídit za vás.

Tak ať se vám krásně bydlí ve svém.

 

Máte z toho všeho hlavu v pejru? Vůbec nevíte kde a čím začít, když si chcete pořídit své vlastní bydlení? Máte spoustu otázek? Mějte po ruce 7 VYBROUŠENÝCH KLÍČŮ při pořizování vlastního bydlení a jste víc než profík.
Stáhněte si je přímo ZDE >>>

Komentáře